Pár foto z výstavby montovaného domu…

Aj keď je zima, termíny sú dohodnuté, stavia sa… Tu sa prejavila výhoda montovaného domu. V priebehu niekoľkých dní bol dom pod strechou a práce môžu pokračovať vnútri. Samozrejme základová doska bola pripravená ešte pred zimou…

 

Fotky zachytávajú priebeh stavby domu v Záhorskej Bystrici.

 

Plachtou vedľa domu bola pôvodne prekrytá strecha, pokým na nej nebola dokončená strešná fólia:

 

Trámy v obývačke budú priznané v interiéri. Medzi ne bude vložený podhľad s rozvodmi elektroinštalácie. Celá obývačka s kuchyňou a jedálňou majú nadštandardnú výšku. Priestor bude pôsobiť vzdušne:

 

Pripravené miesta na prestupy rozvodov riadeného vetrania s rekuperáciou tepla:

 

Priestor nad oknom je pripravený na osadenie exteriérovej žalúzie. V detaile je možné zatiaľ vidieť v tomto mieste konopnú izoláciu , ktorá je vložená v hlavnom ráme steny z KVH hranolov. Hrúbka konopnej izolácie je 160mm a je prekrytá 80mm drevovláknitými doskami – Hofatex. V interiéri bude ešte doplnený rošt kvôli inštaláciám. V ňom bude tiež vložená konopná izolácia. Vďaka týmto prírodným izoláciám bude interiér domu chránený pred letným prehrievaním. Stena bude mať dlhý fázový posun:

 

Ďalšou ochranou pred výkyvmi teplôt v interiéri bude zelená strecha. Na tejto fotke na strechu nad prízemím akurát doviezli strešný substrát. Štrkové časti prekrývajú drenážne potrubie, ktoré bude rýchlejšie odvádzať dažďovú vodu z vyššej strechy nad poschodím:

 

Detail na vpusť ďažďovej vody v plochej streche a pripojenie drenážnej trubky:

 

Oknári priliepajú tesniacu pásku na okná pred osadením do otvoru. Páska bude súčasťou vzduchotesnej roviny domu:

 

Tu už je okno osadené v stene. Páska ešte nie je prilepená. Okno je drevohliníkové značky Optiwin – okno špeciálne vyvinuté pre pasívne domy:

 

Ďalšie fotky nabudúce…

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na zdravydom.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

Pomohol Vám tento článok?

Mám pre Vás ďalšie zaujímavé tipy v bezplatnom seriáli o zdravých domoch. Prístup získajte hneď teraz a rovno vám pošlem 3 darčeky:

Zdarma seriál a E-booky:

Nemajte obavy, SPAM tiež neznášam. Kedykoľvek sa môžete ľahko odhlásiť a nebudem Vám posielať žiadne reklamné hlúposti. Ani Vás nečakajú žiadne skryté poplatky.


Podobné články:

Posted in Drevodomy, montované domy, Nízkoenergetický rodinný dom
Tags: , , , ,
13 comments on “Pár foto z výstavby montovaného domu…
 1. Yco píše:

  Super. Tá strecha je zaujímavá. Držím palce a teším sa na ďalšie fotografie.

 2. Stanley píše:

  konečne sa niekto odvážil na takú strechu.
  Inak okná by som dal na Trio 3D pásky a nie na folie a PUR.
  Rozdiel je poznať aj pre laika. iba PUR, PUR+folie a Pasky

 3. majsterko píše:

  By ma zaujimala miera formaldehydovej zataze vdaka pouzitej OSB na takejto stavbe?

 4. Marta píše:

  Dobrý deň, keď sme boli na obhliadke tak som sa zabudla opýtať že aký poter dávali?

  • fero lehocký píše:

   @Marta: Betonovy poter

   • Marta píše:

    @fero lehocký: a to nevadí podlahovému kúreniu a drevenej podlahe? a ešte jedna otázka, podlahu majú lepenú, alebo klik systém?

    • fero lehocký píše:

     @Marta: Ak si dobre pamatam,tak lepenu. Preco by to malo vadit podlahovemu kureniu a polystyrenu?

     • Marta píše:

      @fero lehocký: vraj betón tak horšie prepúšťa teplo, ešte aj drevo je dobrý izolant, že trvá dlho kým teplo z podlahovky prejde cez betón a ešte aj cez drevo. Ja by som chcela podlahové kúrenie a aj drevenú podlahu, ale každý nás presviedča že ideálna kombinácia je: podlahovka, anhydrid a nato drevená podlaha max 12mm hrubá. Len keď mne anhydrid nejako nepasuje :)

      • jarka píše:

       @Marta: Ak podlahovka a ešte v drevostavbe, asi by bolo dobré riešenie s čo najmenším množstvom zabudovanej vody . Jedna možnosť tzv. suchý systém, dodávajú viacerí, alebo systém s minimalizovanou hrúbkou poteru http://www.schlueter.cz/bekotec-f_1731.aspx

       Tí „radcovia“ asi mysleli, nie že by betón „pomaly prepúšťal teplo“ – teda mal malú tepelnú vodivosť, ale že klasicky hrubý betónový poter (5 cm a viac nad rúrkami kúrenia) má veľkú hmotnosť, a teda aj veľkú akumulačnú schopnosť, čo má za následok dlhý nábeh a pomalé a dlhé odozvy na prípadné regulačné snahy.

       • Marta píše:

        @jarka: tak čo je najlepšie? Nedať drevenú podlahu?

       • fero lehocky píše:

        @jarka: v drevostavbach sa to robi rovnako ako v murovanych. Nie je ziadny dovod to menit. Beton tam prave plni funkciu zvysenia akumulacie lahkej stavby a na poschodi krocajovy utlm. Drevena dlazba urcena na podlahove kurenie a prilepena funguje bez ohladu na to co na to hovoria „radcovia“. Ti by najradsej pchali na podlahovku dlazbu…
        Ja osobne si dam drevenu podlahu, nech si hovori kto chce, co chce. Aj tak to kuri mensiu cast roka ako nekuri…cize podstatnejsie je pre mna pocit celorocny.

 5. Vlado Baluch píše:

  Dobry den,
  citam Vase clanky uz druhy den. Je to velmi zaujimave citanie. Zaujima ma Vas nazor na zateplovanie PUR penou a na penu ako na material samotny.
  S pozdravom
  Vlado Baluch

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

*